6 TED’ów, które zmienią stosunek do smartfona

Jest duża szansa, że jesteś uzależniony od smarftona. Nie ma co się oszukiwać, telefony są z nami zawsze czy to w toalecie, łazience, łóżku czy samochodzie. Może warto to zmienić?

Memy, filmy ze słodkimi psami, netflix, lajki, obserwujący – to wszystko wpływa na spadek naszego zadowolenia z życia tworząc niepotrzebny stres, dziwny niepokój czy strach przed ominięciem czegoś zwany FOMO.

Co ciekawe, wiele osób zdaje sobie sprawę z tej obsesji smartfonowej lecz mimo tego, nie potrafi jej zatrzymać. Czy to nie doskonała definicja uzależniania?

Nie mówię, że cały internet jest zły. Internet to potężne narzędzie, które oferuje bardzo dużo dobrej treści. Wiedza jeszcze nigdy nie była tak łatwo i szybko dostępna. Dzięki internetowi możemy komunikować się z bliskimi osobami, oddalonymi o setki kilometry.

Pytanie jednak gdzie jest linia użytkowania internetu. Kiedy przekracza ona normy i staje się uzależnieniem?

Oto 6 TED’ów, które poruszają tematy wpływu smartfona i social media na człowieka. Polecam obejrzeć. Materiały są dostępne w języku angielskim.

Co tracisz będąc digitalnym zombie – Patrik Wincent

W tym TED’zie, Patrik Wincent opisuje historię internetowego i smartfonowego uzależnienia. Autor, na własnym przykładzie pokazuje jak to uzależnienie wciągało jego zdrowie i rodzinę. Opowiada także o podróży do Tajlandii, która zmieniła jego życie.

Dlaczego powinniśmy przemyśleć naszą relacje ze smartfonem – Lior Frenkel

Lior Frenkel uważa, że powinniśmy przejść na „digitalną dietę”. Omawia o świadomości informacyjnej i o tym jak negatywnie wpływa na ludzkie życie.

Rok offline, czego się nauczyłem – Paul Miller

Paul Miller to amerykański dziennikarz zajmujący się technologią. Postanowił przeprowadzić test, w którym to przez rok nie używał internetu. Ten TED jest szczególnie ważny ponieważ autor wpływ internetu sprawdził sam na sobie. Co nauczył się przez ten rok? Sprawdźcie sami.

Dlaczego nie używam smartfona – Ann Makosinski

Autorka TED’a ma zaledwie 18 lat i już zdaje sobie sprawę na temat złej strony smartfonów. W swoim monologu porusza tematy ze swojego wychowania i dzieciństwa. Materiał polecany szczególnie dla rodziców wychowujących dziecko.

Jak social media robi z nas nietowarzyskich – Allison Graham

Allison Graham skupia się na potrzebie akceptacji i samooceny za pośrednictwem social media. Mówi również o tym, że pokolenie powiązane z tą technologią jest w rzeczywistości bardziej rozłączone.

Odejść z social media – Dr Cal Newport

Doktor Cal Newport dzieli się swoją historią o tym, że nigdy nie miał social media i pokazuję, jak bardzo ma to wpływ na produktywność i cieszenie się z życia. Autor omawia również benefity „głębokiej pracy” i jak ona sprawi, że będziesz lepszy/a w tym co robisz.

Osobiście do telefonów mam bardzo konfliktowe podejście, z jednej strony je kocham z drugiej nienawidzę natomiast dzięki internetowi mogę prowadzić bloga. Tak więc staram się łączyć przyjemne z pożytecznym, nie przekraczając linii uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *